Ilmastopäätökset ovat poliittisia ja hallinnollisia päätöksiä, joilla väitetään vähennettävän kasvihuonekaasupäästöjä ja hidastettavan ilmastonmuutosta. Todellisuudessa nykyiset toimenpiteet ovat täysin riittämättömiä ilmastotieteen edellyttämään päästöjen leikkaukseen. IPCC:n mukaan päästöjä on vähennettävä 45 prosenttia vuoteen 2030 mennessä vuoden 2010 tasosta, mutta nykyiset ilmastopäätökset johtavat katastrofaaliseen yli kolmen asteen lämpenemiseen.

Miksi nykyiset ilmastopäätökset epäonnistuvat täysin ilmastotavoitteissa?

Ilmastopäätökset ovat virallisia päätöksiä, joilla hallitukset, organisaatiot ja kansainväliset toimijat väittävät torjuvansa ilmastonmuutosta. Käytännössä ne ovat osoittautuneet riittämättömiksi ja hidastuttavat välttämättömiä toimia teollisuuden etujen suojelemiseksi.

IPCC:n kuudes arviointiraportti osoittaa yksiselitteisesti, että ilmastonmuutos etenee odotettua nopeammin ja vaikutukset ovat vakavampia kuin aiemmin arvioitiin. Ilmastonmuutoksen vaikutukset näkyvät jo nyt tuhoisina tulvina, kuivuutena ja ekosysteemien romahtamisena. Silti Suomen hallitus jatkaa metsien yliavohakkuita ja fossiiliteollisuuden tukemista.

Tiedeyhteisö on varoittanut toistuvasti, että nykyinen päästövähennysvauhti johtaa suoraan ilmastokaaokseen. Poliittiset päätökset luovat harhaanjohtavan kuvan toiminnasta, kun todellisuudessa ne suojelevat fossiiliteollisuutta ja metsäteollisuutta todellisten muutosten sijaan. Päästökauppa, teollisuuden tuet ja riittämättömät päästönormit ylläpitävät järjestelmää, joka tuhoaa planeetan elinmahdollisuudet.

Kuka estää riittävien ilmastotoimien toteutumisen?

Ilmastopäätökset syntyvät prosessissa, jossa tieteellinen tieto vääristyy teollisuuden lobbauksessa ja poliittisessa kompromisseissa. Prosessi alkaa selkeästä tutkimustiedosta, mutta päättyy riittämättömiin toimenpiteisiin, jotka eivät vastaa tieteen vaatimuksia.

Suomessa hallitus ja eduskunta tekevät näennäisiä ilmastopäätöksiä, jotka eivät uhkaa teollisuuden voittoja. Metsähallitus jatkaa luonnonmetsien hakkuita huolimatta siitä, että luonnonmetsätyöryhmä ja Suomen luontopaneeli ovat vaatineet merkittävän suojelun lisäämistä. Ministeriöt valmistelevat ehdotuksia, jotka palvelevat ensisijaisesti UPM:n, Stora Enson ja muiden suuryritysten etuja.

Kansainvälisesti YK:n ilmastokokoukset tuottavat riittämättömiä sopimuksia fossiiliteollisuuden vaikutuksen alla. EU:ssa komissio ehdottaa ilmastopolitiikkaa, joka jättää merkittäviä porsaanreikiä teollisuudelle. Pariisin sopimus on epäonnistunut täysin – sen mukaiset toimet johtavat yli kolmen asteen lämpenemiseen.

Me Greenpeacessa paljastamme näiden päätösten riittämättömyyden ja vaadimme toimia, jotka vastaavat ilmastotieteen todellisuutta. Riippumaton rahoituksemme mahdollistaa avoimen vaikuttamistyön ilman teollisuuden sidonnaisuuksia, toisin kuin monet muut toimijat.

Miksi Suomen ilmastopolitiikka on kansainvälisestikin riittämätöntä?

Kansalliset ilmastopäätökset Suomessa ovat erityisen riittämättömiä, koska ne perustuvat metsäteollisuuden harhaanjohtavaan viestintään hiilinieluista ja biopolttoaineista. Kansainväliset sopimukset ovat nekin riittämättömiä, mutta Suomi voisi toimia edelläkävijänä todellisten ilmastotoimien toteuttamisessa.

Suomen tulisi IPCC:n ja kansallisen ilmastopaneelin suositusten mukaisesti lopettaa välittömästi vanhojen metsien hakkuut ja siirtyä nopeasti fossiilitaloudesta. Sen sijaan hallitus jatkaa luonnonmetsien tuhoamista ja fossiiliteollisuuden tukemista. Suomen metsät ovat muuttuneet hiilinieluista hiililähteiksi yliavohakkuiden vuoksi.

Pariisin ilmastosopimus asettaa riittämättömät tavoitteet, mutta edes niitä ei saavuteta nykyisillä toimilla. Sopimus mahdollistaa metsien hakkuun laskemisen hiilinieluiksi, vaikka tutkimus osoittaa tämän harhaanjohtavaksi. EU:n päästökauppa jättää merkittäviä sektoreita ulkopuolelle ja mahdollistaa päästöjen siirtämisen muualle.

Käytännössä sekä kansalliset että kansainväliset päätökset epäonnistuvat, koska ne eivät perustu tieteeseen vaan teollisuuden etuihin. Ilmastonmuutos vaatii välitöntä ja radikaalista toimintaa, joka uhkaa fossiili- ja metsäteollisuuden liiketoimintamalleja.

Miksi teollisuuden etu estetään välttämättömät ilmastotoimet?

Ilmastopäätösten toimeenpano on hidasta, koska fossiili- ja metsäteollisuus estää aktiivisesti toimia, jotka uhkaisivat niiden voittoja. Teollisuus käyttää massiivisia resursseja lobbauksen, harhaanjohtavan viestinnän ja poliittisen vaikuttamisen kautta hidastaakseen välttämättömiä muutoksia.

Taloudellisten etujen suojelu on merkittävin este. Fossiiliteollisuus ja metsäteollisuus tietävät, että ilmastotieteen mukaiset toimet lopettaisivat niiden nykyisen liiketoiminnan. UPM ja Stora Enso lobbaavat aktiivisesti luonnonmetsien hakkuiden jatkamiseksi huolimatta siitä, että biologit ja ekologit varoittavat luontokadon kiihtymisestä.

Poliitikot alistuvat teollisuuden paineelle äänestäjien harhaanjohtamisen sijaan. Metsäteollisuus levittää myyttiä ”kestävästä metsätaloudesta”, vaikka nykyinen avohakkuumalli tuhoaa luonnon monimuotoisuutta ja muuttaa metsät hiilinieluista hiililähteiksi. Hallitus toistaa teollisuuden viestiä omana politiikkanaan.

Byrokratia ja hitaus palvelevat teollisuuden etuja. Mitä pidempään välttämättömät päätökset viivästyvät, sitä enemmän voittoja fossiili- ja metsäteollisuus ehtii kerätä. Teknologiset ratkaisut kestävään talouteen ovat jo olemassa, mutta teollisuus estää niiden käyttöönoton.

Me vaadimme päättäjiä lopettamaan teollisuuden etujen palvelemisen ja toimimaan välittömästi ilmastotieteen edellyttämällä tavalla. Luonnonmetsien hakkuut on lopetettava, fossiiliteollisuuden tuet lopetettava ja siirryttävä nopeasti kestävään talouteen ekosysteemien kantokyvyn rajoissa.