Avsløring: Norske bedrifter kjøper og frakter russisk olje
{{targetCounter}}
{{goal}}
STEG 3/3: Bli fast giver
Vi tar av prinsipp ikke imot støtte fra myndigheter eller selskaper. Et fast bidrag fra deg gjør at vi kan fortsette å undersøke, aksjonere og legge press på politikere og selskaper.
Vi krever at Norge sanksjonerer og boikotter russisk olje
Russlands krig mot Ukraina er et grovt brudd på folkeretten og internasjonal rettsorden som omverdenen ikke kan akseptere. Det er uakseptabelt at norsk næringsliv er med og finansierer Russlands angrepskrig.
Det er fortsatt lovlig for norske selskaper å kjøpe russisk olje. Den 26. april mottok Esso en last med russisk olje til sin terminal utenfor Tønsberg.
Samtidig bidrar norske redere til å finansiere krigen ved å fortsette å frakte russisk olje.
Situasjonen krever strenge sanksjoner mot Russland med mål å sikre en raskere slutt på de alvorlige krigshandlingene.
Selv om norske rederier har et moralsk ansvar, er det nødvendig å få på plass sanksjoner. Vi krever derfor at den norske regjeringen forbyr norske bedrifter å frakte og kjøpe russisk fossil energi. For å bidra til en raskere slutt på krigen må sanksjonene umiddelbart på plass.
Støtt kravet om boikott av russisk olje. Velg fred over krig og olje.
Relaterte artikler
-

Nytt lederskap i Greenpeace Norge
Etter seks år som leder for Greenpeace i Norge, trer Frode Pleym av. Nestleder Halvard Raavand tar over som fungerende leder.
-

Full seier i klimasøksmål i lagmannsretten
Borgarting lagmannsrett har i dag gitt Greenpeace og Natur og Ungdom fullt medhold i klimasøksmålet mot staten. Tre oljefelt er kjent ugyldige.
-

Equinor gir ikke opp Rosebank-feltet tross enorm motstand
Rosebank-feltet har møtt stor motstand, men Equinor gir seg ikke. Selskapet har sendt inn en ny søknad der de hevder at oljefeltet er i tråd med Parisavtalen.