Wszystkie artykuły
-
Duży krok w tył w ochronie lasów
Powierzchnia lasów chroniona na podstawie tzw. moratorium ma się zmniejszyć aż o jedną czwartą. Chodzi o fragmenty najcenniejszych polskich lasów, gdzie wycinki zostały wstrzymane lub ograniczone w styczniu 2024 roku. Zamiast iść naprzód w realizacji obietnic wyborczych, rząd robi duży krok w tył.
-
Komentarz Greenpeace na temat rekonstrukcji rządu
Premier Donald Tusk mówił dłużej o orlikach, niż o energetyce. A to od tempa i jakości decyzji, jakie teraz zapadną, zależeć będą nasze rachunki...
-
Światowe lasy zapłacą cenę politycznych gier – kolejne opóźnienie EUDR na horyzoncie
We wniosku podkreślono kilka niedociągnięć metodologii zastosowanej przez Komisję do przeprowadzenia „benchmarkingu krajowego”, czyli klasyfikacji krajów z których pochodzą dane produkty według ryzyka związanego z wylesianiem i degradacją lasów. Jednak…
-
Śmiertelna droga na skróty. NIE dla odstrzału niedźwiedzi w Cisnej
Zezwolenie na odstrzał trzech niedźwiedzi w gminie Cisna to fatalna wiadomość dla polskiej przyrody. GDOŚ informuje, że podjęto próby odstraszania niedźwiedzi, i one nie przyniosły efektów. Jednak metody, które zastosowano…
-
Rekonstrukcja rządu: 152 organizacje apelują o ochronę lasów
Ponad 150 organizacji przyrodniczych apeluje do koalicji rządzącej o wykorzystanie rekonstrukcji rządu do przyspieszenia prac nad ochroną lasów i reformą Lasów Państwowych. Zamiast obiecanych 20 procent lasów wolnych od wycinek,…
-
Polska po raz pierwszy ma więcej energii z OZE niż z węgla!
Jak wynika z szacunkowych danych think tanku Forum Energii w czerwcu po raz pierwszy w historii odnawialne źródła energii przebiły w Polsce węgiel w produkcji energii elektrycznej. Dodatkowo w całym…
-
Rusza pierwszy europejski proces anty-SLAPP: Greenpeace kontra Energy Transfer
W środę, 2 lipca, w amsterdamskim sądzie odbędzie się przełomowa rozprawa w ramach pozwu wytoczonego przez Greenpeace International przeciwko amerykańskiemu koncernowi Energy Transfer. Jest to ważny krok w kierunku zakończenia…
-
Przyrodnicy i mieszkańcy Puszczy Białowieskiej: Tylko brak wycinek pozwoli utrzymać markę UNESCO
Projekt planu zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska wciąż dopuszcza wycinki w Puszczy Białowieskiej. Według organizacji…
-
Konfrontacja z zarządem PGE w sprawie strategii
Na odbywającym się właśnie walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PGE S.A. – największego emitenta gazów cieplarnianych w kraju – pojawiły się dwie osoby z polskiego oddziału Greenpeace. Aktywiści zadali prezesowi Dariuszowi Marcowi…
-
Lasy Państwowe nadal poza kontrolą?
Nowa propozycja resortu klimatu nadal pozostawia plany wycinek lasów poza społeczną kontrolą. Sześćdziesiąt siedem organizacji społecznych apeluje o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o lasach i o ochronie przyrody.