Już drugi dzień trwa akcja aktywistów Greenpeace na chłodni kominowej elektrowni Bełchatów. Sześcioro Obrońców Klimatu z Polski, Indonezji, Niemiec i Węgier spędziło na niej noc. Dziś wspinacze zamierzają wejść na szczyt chłodni i zamontować tam flagi z klimatycznym przesłaniem od osób z całego świata. Jednocześnie Greenpeace publikuje najnowsze badania opinii, z których wynika, że ponad dwie trzecie Polek i Polaków chce odejścia od węgla do 2030 roku.

Trzy aktywistki i trzech aktywistów, którzy spędzili noc na chłodni kominowej elektrowni Bełchatów, zapowiada, że będzie kontynuować swoją akcję. Mają ze sobą flagi, na których wypisane zostały osobiste historie osób, którym zależy na powstrzymaniu katastrofy klimatycznej. Zostaną one zabrane na szczyt chłodni kominowej i na niej zainstalowane. W ten symboliczny sposób Obrońcy Klimatu chcą oddać głos wszystkim tym, którym zależy na podjęciu pilnych i ambitnych działań na rzecz klimatu.

Obecna w Bełchatowie filipińska działaczka ruchu na rzecz sprawiedliwości klimatycznej Joanna Sustento, która w wyniku uderzenia supertajfunu Hayan straciła swoich bliskich podkreśla, że na liderach politycznych, którzy spotkają się w najbliższych dniach na szczycie klimatycznym w Katowicach spoczywa odpowiedzialność za losy takich społeczności jak ta z której sama się wywodzi.

– Nie zgadzam się na to, by w przyszłości tragedie, podobne do tej jaka mnie spotkała, stały się normą. Nie zgadzam się na to, by odebrano mi prawo do bezpiecznej przyszłości, która jest naszym prawem a nie przywilejem. Świat nie może być dłużej uzależniony od spalania paliw kopalnych. Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 to okazja do podjęcia odpowiedzialnych decyzji – powiedziała Joanna Sustento.

Jak wskazują najnowsze badania opinii publicznej, opublikowane dziś przez Greenpeace, zdecydowana większość Polek i Polaków oczekuje od rządu działań na rzecz ochrony klimatu. 69 procent społeczeństwa oczekuje odejścia od spalania węgla na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

– Komisja Europejska zaprezentowała dziś w Brukseli europejską strategię klimatyczną do 2050. Proponowane w niej rozwiązania mogą pomóc ocalić świat przed katastrofą klimatyczną. Jednak by było to możliwe Europa, w tym Polska, musi odejść od węgla do 2030 r. – powiedział Paweł Szypulski szef kampanii Greenpeace na rzecz klimatu.