Miliony Polek i Polaków, którzy w ostatnich latach walczyli o polskie lasy, rzeki i klimat dzisiaj może czuć satysfakcję, gdyż dzięki ich walce tematy przyrodniczo-klimatyczne wybrzmiały w umowie koalicyjnej. Demokratyczna koalicja nie może zwlekać z realizacją programu ekologicznego, gdyż wyzwania są ogromne – komentuje Greenpeace Polska. 

W polityce energetycznej priorytetem powinno być jak najszybsze odblokowanie taniej energii z wiatraków oraz zatrzymanie inwazji gazu na polską energetykę – o czym niestety nie wspomniano w umowie. 

– Koalicja powinna złożyć projekt ustawy uwalniającej rozwój wiatraków na jednym z pierwszych posiedzeń Sejmu. Zamiast na importowany gaz, koalicja powinna postawić na polski biogaz czy polskie magazyny energii. Gaz to drogie i szkodliwe dla klimatu paliwo, które na dodatek pochodzi z importu – mówi Mikołaj Gumulski, który odpowiada za kampanie klimatyczne w Greenpeace Polska.

W kontekście lasów najpilniejszą sprawą jest zapewnienie natychmiastowej ochrony pereł polskiej przyrody takich jak Puszcza Białowieska, Puszcza Karpacka czy Puszcza Bukowa – wszędzie tam, gdzie planowane są parki narodowe. Nie uda się poprawić ochrony polskich lasów bez odpolitycznienia Lasów Państwowych. 

– Nie możemy ponownie dopuścić do sytuacji, by Lasy Państwowe były maszynką do robienia pieniędzy przez polityków, tym razem z innego ugrupowania. Koalicja musi zapewnić, by Lasy rzeczywiście były państwowe – czyli służyły społeczeństwu i przyrodzie, a nie grupce baronów leśnych, którzy traktują je jak swoją prywatną własność – mówi Aleksandra Wiktor, która zajmuje się kampaniami przyrodniczymi w Greenpeace. 

W ubiegłym roku przekonaliśmy się do czego prowadzi traktowanie polskich rzek jak ścieków. Koalicja pisze, że będzie “dążyć do renaturyzacji polskich rzek”. 

– To nie wystarczy, by poprawić sytuację Odry i Wisły. Oprócz renaturyzacji trzeba również ograniczyć zrzuty ścieków z kopalń, które zasalają największe polskie rzeki – dodaje Aleksandra Wiktor.

W trakcie konferencji prasowej liderzy koalicji mówili wiele o przywróceniu demokracji, o duchu współpracy i poczuciu odpowiedzialności za losy naszego państwa. 

– To nie mogą być puste slogany. Koalicja musi realnie przywrócić udział społeczeństwa w decydowaniu o sprawach przyrody i klimatu oraz wykonać wyroki sądów dotyczące ochrony środowiska. Oczekujemy od koalicji ciężkiej, drużynowej pracy dla naszego wspólnego dobra – dzikiej przyrody i bezpiecznego klimatu – mówi Marek Józefiak, rzecznik prasowy i ekspert ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska.