23 listopada rozpoczęła się pokojowa akcja przeciwko statkowi prowadzącemu głębinowe poszukiwania górnicze dla The Metals Company (TMC), aby nagłośnić ogromne zagrożenie, jakim dla oceanów jest górnictwo głębinowe. Aktywiści i aktywistki z 6 państw, w tym z Polski, na statku Greenpeace Arctic Sunrise blokowali pracę specjalistycznego statku MV COCO, służącego do zbierania danych niezbędnych do rozpoczęcia pierwszego w historii komercyjnego projektu górnictwa morskiego. 

Nikt nie może zarabiać na niszczeniu oceanów. Tak samo jak nikt nie powinien wyceniać dziewiczej przyrody morskich głębin. Godząc się na górnictwo morskie, pozbawiamy się szansy na poznanie i zrozumienie oceanów. Tych wszystkich dziwnych i jednocześnie niesamowitych stworzeń, które je zamieszkują. To po prostu zły pomysł, który możemy powstrzymać zanim zostanie skomercjalizowany – mówi Robert Cyglicki, uczestnik protestu z Polski.

Akcja odbywa się w Clarion Clipperton Zone (CCZ) – obszarze między Meksykiem a Hawajami – gdzie – pomimo rosnącego sprzeciwu – przemysł górnictwa głębinowego prowadzi jedną z ostatnich ekspedycji przed złożeniem pierwszego w historii wniosku o komercyjne wykorzystanie międzynarodowego dna morskiego. Zgodnie z praktyką Greenpeace, protest jest prowadzony w bezpieczny, pokojowy i kontrolowany sposób przez przeszkolonych aktywistów i aktywistki. Przed rozpoczęciem protestu, osoby w nim uczestniczące wielokrotnie informowały kapitana MV COCO o swoich pokojowych zamiarach i pozostają z nim w stałym kontakcie. Statek Arctic Sunrise pozostanie na miejscu.

W czerwcu 2021 roku firma TMC wykorzystała lukę prawną w prawie międzynarodowym, aby zmusić rządy do rozpoczęcia wydobycia głębinowego, pomimo nierozstrzygniętych negocjacji w Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (ISA). Po tym, jak w lipcu górnictwo głębinowe nie dostało zielonego światła, TMC ogłosiło, że w przyszłym roku złoży komercyjny wniosek o wydobycie głębinowe, pomimo braku jakichkolwiek przepisów i pomimo tego, że obecnie aż 24 kraje, w tym Meksyk, wzywają do moratorium na wydobycie głębinowe.

The Metals Company próbowała obalić demokratyczny proces i zmusić kraje do zaakceptowania wydobycia na skalę komercyjną, zanim dostępna będzie wystarczająca wiedza naukowa do podjęcia świadomej decyzji. Międzynarodowe dno morskie i otwarte oceany są wspólnym dziedzictwem ludzkości. Prywatne spółki nie powinny na nich zarabiać – powiedział Alex Rogers, profesor biologii na Uniwersytecie Oksfordzkim i dyrektor naukowy Ocean Census.

Aktualizacja 27 listopada:

The Metals Company próbowało uciszyć Greenpeace pogróżkami prawnymi, ale niezrażeni tym aktywiści i aktywistki kontynuują protest na Pacyfiku. Dwójka z nich wspięła się dziś na statek pracujący dla greeMetals Company, gdzie pokojowo żądają od TMC zaprzestania działań, które mają umożliwić eksploatację górniczą dna morskiego w jednym z ostatnich dziewiczych ekosystemów.