Advokatfirmaet, Kontra Advokater, har siden foråret på vegne af Greenpeace undersøgt, om mini-udbudsrunden til Elly-Luke-gasfeltet – samt ny olie- og gasjagt generelt – overhovedet er lovlig. I dag kunne Greenpeace sende nedenstående juridiske notat til klima-, energi- og forsyningsminister, Lars Aagaard, og minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, hvori advokaterne tydeligt argumenterer for, at den gas-mini-udbudsrunde, der har været i gang siden i sommer, men altså i dag blev aflyst, er i strid med både klimaloven og miljøvurderingsloven. Og det gælder ikke kun denne runde. Notatet viser, at det er ulovligt at fastholde muligheden for al ny olie- og gasjagt, og at der skal foretages en ny strategisk miljøvurdering af Nordsøaftalen.
-
Greenpeace: Norsk klimasejr ved EFTA-domstolen styrker vores klagesag mod det danske Hejre-felt
Greenpeace har netop vundet en knusende sejr over den norske olieindustri. Sejren ved den europæiske EFTA-domstol styrker også vores klagesag mod det danske Hejre-felt.
-
Danmarks klimaskader: Du og jeg betaler regningen. Olie- og gasgiganterne går fri
Mens klimaforstærkede skybrud, stormfloder og skovbrande bliver stadig voldsommere, vokser regningen. Lige nu er det dig og mig, der betaler, men er det rimeligt? Vi har været en tur rundt i Danmark for at se på nogle af de skader, der ikke har været råd til at reparere.
-
101 år med TotalEnergies og deres totale klimakaos
TotalEnergies er Danmarks største olie- og gasproducent. Oliegiganten er samtidig en af verdens største udledere af CO2 og er dermed medansvarlig for den klimakrise verden står i. I anledning af selskabets fødselsdag står vi klar med en gave, og så ser vi også tilbage på TotalEnergies’ dystre historie.