Pelastetaan 70 luonnon-
metsää
{{targetCounter}}
{{goal}}
Jaa vetoomusta eteenpäin
Kyseessä on luonnonmetsien hätätilanne. Auta meitä levittämään sanaa! Jaa siis vetoomus tuttavillesi ja kannusta heidätkin mukaan vaatimaan näiden upeiden luonnonmetsien suojelua!
Tue työtämme pienellä lahjoituksella
Greenpeace on täysin riippumaton järjestö juuri siksi, että toimintamme perustuu täysin yksityisten ihmisten tukeen. Emme siis ota vastaan rahaa yrityksiltä tai valtioilta. Lahjoittamalla työhömme autat meitä puolustamaan metsiä jatkossakin. Jokaisella eurolla on väliä!
Monimuotoisuudeltaan erityisen rikkaat luonnonmetsät ylläpitävät elämää ja moni metsiemme uhanalainen laji on niistä riippuvainen. Luonnonmetsät ovat äärimmäisen tärkeitä ihan meidän kaikkien hyvinvoinnin kannalta, mutta niitä on Suomen luonnossa kuitenkin enää hälyttävän vähän. Nämä monimuotoisuuden keitaat ovat suorastaan kansallisaarteita. Silti Metsähallitus tekee hakkuusuunnitelmia luonnonmetsiin kiihtyvään tahtiin. Käsittämätöntä!
Greenpeace, Metsäliike, Luontoliitto ja Ei polteta tulevaisuutta vaativat, että tiedeyhteisön varoitukset hupenevista luonnonmetsistä otetaan tosissaan myös metsäyhtiöiden kokoussaleissa. Viestimme on yksinkertainen: vaadimme, että suuret metsäyhtiöt – UPM, Stora Enso ja Metsä Group – luopuvat puun ostamisesta luonnonmetsistä.
Kaikki 70 luonnonmetsäkohdetta kartalla
Nämä 70 luonnonmetsää ovat ammattilaisten kartoittamia ja löytämiä. Niistä on neuvoteltu Metsähallituksen kanssa, mutta luontoarvoistaan huolimatta ne ovat päätyneet hakkuulistalle. Me vaadimme näiden kohteiden välitöntä suojelua ja hakkuuaikeista luopumista. Metsäyhtiöillä on mahdollisuus kieltäytyä puun ostosta luonnonmetsistä. Teko olisi suurille metsäyhtiöille ja niiden liikevaihdolle pieni, mutta sen merkitys suomalaiselle luonnolle olisi mittaamattoman arvokas.
Kokosimme Metsähallituksen hakkuu-uhan alla olevat kohteet kartalle. Klikkaa punaista kuvaketta, niin näet kunkin kohteen tiedot ja kuvia alueelta:
Mikä on luonnonmetsä?
Luonnonmetsällä tarkoitetaan lajirikkaita metsiä, jotka ovat lajistoltaan köyhempien talousmetsien vallitsemassa Suomessa valitettavan harvinaisia. Ne tarjoavat elinympäristöjä hakkuiden takia vähentyneille uhanalaisille lajeille, jotka eivät talousmetsissä pärjää. Luonnonmetsät edustavat Suomen suojelemattomien vanhojen metsien parhaimmistoa ja ovat luontoarvoiltaan vastaavia kuin monet luonnonsuojelualueet.
Esimerkkinä Karttimonjoki: kokoaan suurempi kansallisaarre
Suomussalmella sijaitsevat Karttimonjoen luonnonmetsät ovat vanhoja, luonnontilaisen kaltaisia metsiä, joissa on runsaasti lahopuuta ja uhanalaisten lajien esiintymiä. Ne ovat osa aiemmin myös Metsähallituksen kartoilla ekologisiksi yhteyksiksi merkittyä vanhojen metsien ketjua. Löydät muut kohteet myös listattuna tiedotteestamme.
Metsähallituksen hakkuut pysähtyivät Karttimonjoen luonnonmetsissä vuoden 2021 lokakuussa Metsäliikkeen mielenosoituksen myötä. Metsäliikkeen aktiivit ovat vahtineet metsiä hakkuiden varalta siitä lähtien. Valtio ei ole luopunut hakkuusuunnitelmistaan, vaikka ammattilaiset ovat todenneet metsien poikkeuksellisen korkeat luontoarvot.
-

Koneen Säätiö tukee Greenpeacen Metsävalvonta-hanketta
Koneen Säätiö on myöntänyt 325 000 euron rahoituksen Greenpeacelle Metsävalvonta-hankkeeseen. Hankkeessa tehostetaan mahdollisuutta valvoa metsiä ja luodaan toimintatapoja, joilla estetään suojelunarvoisten metsien päätyminen hakkuisiin. Tavoitteena on saada entistä helpommin tietoa…
-

Greenpeacen ja Metsäliikkeen partiot liikkeellä luonnonmetsissä: pyrkivät estämään valtion hakkuut
Metsähallitus on aloittanut luonnonmetsien hakkuiden valmistelun Suomussalmella ja Pudasjärvellä. Greenpeacen ja Metsäliikkeen partiot liikkuvat alueen luonnonmetsissä ja pyrkivät estämään hakkuiden alkamisen. Yli 11 000 suomalaista on allekirjoittanut hätävetoomuksen.
-

Metsähallitus on tehnyt 12 uutta hakkuuilmoitusta luonnonmetsiin
Greenpeace julkaisi perjantaina laajaa julkisuutta saaneen Metsähallituksen hakkuulistan, josta löytyy jopa 70 luonnonmetsää. Metsähallitus vastasi paljastukseen tekemällä luonnonmetsiin uusia hakkuuilmoituksia ja aloittamalla hakkuiden valmistelun Pudasjärvellä ja Suomussalmella.