Karpaty, bezcenne centrum europejskiej bioróżnorodności, są poważnie zagrożone. Mimo bezsprzecznej wartości przyrodniczej mniej niż 3% tych ekosystemów jest ściśle chronionych, a ogromna większość jest narażona na zniszczenie przez wycinki i budowę dróg. Greenpeace apeluje o wprowadzenie ogólnoeuropejskiego programu ochrony tych dzikich gór i rusza z Pogotowiem dla Karpat — kilkutygodniową wyprawą pokazującą piękno i zagrożenia czyhające na karpacką przyrodę. 

10 maja zespół aktywistów Greenpeace wyrusza na pięciotygodniową wyprawę przez pięć krajów Karpat: Rumunię, Ukrainę, Węgry, Słowację i Polskę. Misja nazwana „Pogotowiem dla Karpat” ma na celu udokumentowanie i ujawnienie postępującej dewastacji tych bezcennych, starych lasów, które znikają w zastraszającym tempie. Do aktywistów i aktywistek Greenpeace’u dołączają osoby ze świata mediów, kultury, sportu i nauki.

— Ta wyprawa to wezwanie do działania dla wszystkich, którym zależy na naszej planecie i przyszłości naszych lasów. Zapraszamy aktywistów, biologów, dziennikarzy, influencerów, decydentów i miłośników lasów, aby dołączyli do nas na miejscu i byli świadkami zniszczeń, jak również zapierającego dech w piersiach piękna Karpat. W ten sposób możemy przyczynić się do uratowania jednej z ostatnich w Europie ostoi dzikiej przyrody — mówi Aleksandra Wiktor, koordynatorka kampanii przyrodniczych w Greenpeace Polska.

Karpaty, drugi co do długości łańcuch górski w Europie, są porośnięte przez jedne z ostatnich na kontynencie dużych połaci starych lasów, które stanowią kluczowe zabezpieczenie przeciwko kryzysowi klimatycznemu i utracie różnorodności biologicznej. Lasy Karpat są domem m.in. dla drugiej co do wielkości — po rosyjskiej tajdze — populacji niedźwiedzi w Europie (7000 osobników) i jednej piątej populacji rysi w Europie. Analiza przeprowadzona przez Greenpeace wskazuje na pilną potrzebę wzmocnienia form ochrony przyrody i powołania międzynarodowych obszarów dzikości i bezdroży. Wycinki i szybkie zmiany klimatyczne niszczą karpackie lasy — co godzinę znika w Karpatach las wielkości pięciu boisk piłkarskich. 

Jodła o obwodzie blisko 4 metrów, przewidziana do wycięcia w 2023 r. przez Nadleśnictwo Krasiczyn, fot. Inicjatywa Dzikie Karpaty © fot. Inicjatywa Dzikie Karpaty

W ramach tej wyprawy zespół Greenpeace spotka się z osobami ze świata nauki, aktywizmu, a także z mieszkańcami, którzy zabiegają o ochronę przyrody. Wszystko po to, by wyrazić sprzeciw wobec niszczącej działalności, jaką jest przemysłowa eksploatacja drewna, polowania dla trofeów czy pogłębianie się chaosu przestrzennego, które dziesiątkują florę i faunę tego regionu. Ich podróż zostanie udokumentowana w podróżniczym wideo pamiętniku, mającym na celu podniesienie świadomości i zachęcenie społeczeństwa do wsparcia ochrony Karpat.

— Walka o dzikie Bieszczady, o Turnicki Park Narodowy czy o poszerzenie Babiogórskiego Parku Narodowego wpisuje się w szerszą walkę o przyszłość przyrody w Europie. Ta misja jest częścią naszych ciągłych starań, aby pociągnąć rządy i firmy do odpowiedzialności za ochronę naszego dziedzictwa przyrodniczego. Ponieważ kryzys przyrodniczy i klimatyczny wciąż się nasila, najwyższy czas działać już teraz i chronić nasze bezcenne ekosystemy przed dalszą dewastacją — dodaje Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

Podpisz: Ratujmy lasy Karpat!

Co godzinę w Karpatach niszczony jest las o powierzchni 5 boisk piłkarskich. Musimy to powstrzymać! Zaapeluj do polityków, aby zakończyli lekkomyślną destrukcję Karpat. Czas na poważnie chronić jeden z największych skarbów naturalnych Europy.

Działaj!