Danmark og andre EU-lande har forpligtet sig ifølge international miljølovgivning til at beskytte 10% af deres farvand. At åbne et område, der har været beskyttet i syv år fra destruktivt fiskeri er et skridt i den forkerte retning. Kattegat har brug for mere, ikke mindre beskyttelse!
Relaterede Artikler
-

Godt nyt for havet! Efter 20 års lang kamp har verden fået en global havtraktat
Trods en verden i splittelse har vi fået en havtraktat, der sætter os på kurs mod at beskytte 30 procent af verdens have. Men vi har stadig meget at kæmpe for.
-

Ny rapport slår alarm: Et rekordår for iltsvind – endnu værre end sidste år
En ny dyster iltsvindsrapport bekræfter de bange anelser om, at vandet i Danmarks fjorde og kystområder er i dyb krise. Regeringen må stoppe de frivillige aftaler med landbruget om at sænke kvælstofforureningen.
-

Trump rammer bunden i minedriftens jagt på dybhavet – hvad sker der lige?
Trump vil ikke vores natur og klima det bedste, og det er da også jagten efter dollars, der styrer præsidenten og The Metals Companys jagt på dybhavet. Men det vil ikke lykkes.