Frode Pleym

Frode Pleym

Etter seier i klimasøksmålet i lagmannsretten og seks år som leder for Greenpeace i Norge, trer Frode Pleym av som leder for miljøorganisasjonen. Nestleder Halvard Raavand tar over som fungerende leder.


Pleym har jobbet for Greenpeace i ulike roller siden 1999 både i Norge og utlandet, og har vært en viktig del av organisasjonens kampanjer og ansikt utad i blant annet klimasøksmålet mot staten.

De siste årene har Greenpeace i Norge vært avgjørende for å stoppe gruvedrift på havbunnen og utfordre oljeindustrien. Greenpeace i Norge har også vært, og kommer til å fortsette å være tydelig i sin kritikk av Equinors samarbeid med israelsk-eide Ithaca Energy.

– Det har vært både givende og inspirerende å bidra til aktivisme og påvirkningsarbeid gjennom mange år, seinest med to rettsrunder, nå sist i lagmannsretten, hvor vi vant mot staten som erklærte tre oljefelt lovlige, sier Frode Pleym.

Frode Pleym og leder i Natur og Ungdom Sigrid Hoddevik Losnegård sammen med andre representanter fra organisasjonene i Høyesterett.
Frode Pleym og leder i Natur og Ungdom Sigrid Hoddevik Losnegård sammen med andre representanter fra organisasjonene i rettssalen tidligere i år. Miljøorganisasjonene har vunnet det nye klimasøksmålet i flere rettsrunder.
© Ludvik Baksaas / Greenpeace

– I dialog om organisasjonens prioriteringer og lederskap knyttet til Palestina-saken har arbeidsgiver og jeg blitt enige om å gå hver vår vei. Beslutningen er gjensidig. Kontoret i Oslo er godt rigget til å jobbe videre med å stoppe både Equinors samarbeid med israelsk-eide Ithaca Energy, ny oljeboring og gruvedrift på havbunnen, avslutter Pleym.

Halvard Raavand, sittende nestleder, tar nå over som fungerende leder. Raavand har lang fartstid i organisasjonen, og har blant annet vært med på å ta staten til retten i ulike klimasøksmål og tatt del i forskningsekspedisjoner i Arktis.

Protest at Equinor's AGM in Stavanger, Norway. © Espen Mills / Greenpeace

Haldis Tjeldflaat Helle, som ledet organisasjonens kampanje mot gruvedrift på havbunnen, blir fungerende nestleder. Begge har solid erfaring fra miljøbevegelsen.

Arctic Expedition - Haldis Tjeldflaat Helle on SY Witness in Norway. © Daniel Müller / Greenpeace

– Greenpeace i Norge har vært en viktig stemme for å beskytte sårbar natur og holde framtiden vår trygg i møte med klimakrisen. Frode Pleym har vært en utrolig viktig del av den suksessen, som en dyktig strateg, talsperson og leder. Nå skal vi bygge videre på det fundamentet som har blitt lagt de siste seks årene, og fortsette arbeidet for å beskytte naturen mot gruvedrift på havbunnen og holde framtiden vår trygg mot oljeindustriens klimaskader, sier Halvard Raavand.