Dokładnie rok temu rząd ogłosił program walki ze smogiem. Do dziś nie zrealizowano większości jego punktów, w tym tak fundamentalnego jak wyeliminowanie z rynku węgla najgorszej jakości. Aktywiści Greenpeace projekcją na budynku Ministerstwa Energii skrytykowali niezrealizowanie obietnicy przez ministra Tchórzewskiego. Organizacja rozpoczyna zbieranie podpisów pod apelem przypominającym ministrowi, że Polki i Polacy czekają na normy jakości węgla, niezbędny pierwszy krok w walce o czystsze powietrze.
W styczniu 2017 r. doszło do największego od wielu lat epizodu smogowego w Polsce, który poskutkował ogłoszeniem specjalnego programu walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Z perspektywy roku można powiedzieć, że realizacja rządowego programu niestety znajduje się w powijakach. Resort rozwoju zrealizował obietnicę wprowadzenia norm jakości dla kotłów. Tymczasem norm jakości węgla, bez których nie można mówić o początku walki ze smogiem, nadal nie ma. I trudno przewidzieć, kiedy takie normy zostaną faktycznie wprowadzone powiedział Marek Józefiak z Greenpeace.

Aktywiści organizacji podsumowali rok niespełnionych obietnic walki ze smogiem wyświetlając na siedzibie Ministerstwa Energii twarz szefa resortu Krzysztofa Tchórzewskiego wraz z podpisem “Minister Węgla i Smogu”. Skrytykowali w ten sposób przedkładanie interesów spółek górniczych nad zdrowie i życie Polaków.

Mimo że węgiel jest najpopularniejszym paliwem w Polsce, nie musi spełniać żadnych standardów jakościowych. Do polskich domów trafia węgiel zasiarczony, zawilgocony, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które w normalnej sytuacji nadawałyby się wyłącznie do utylizacji. W efekcie Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej dodał Marek Józefiak.

Konsekwencje zdrowotne zaniechań ponoszą m.in. szczególnie narażone na skutki smogu dzieci. A jak wynika z raportu opublikowanego w grudniu ub.r. przez Greenpeace i Fundację #13 powietrze w sąsiedztwie aż 62% przedszkoli w Polsce przekracza dopuszczalne dobowe normy dla pyłu PM10 przez ponad 35 dni w roku, czyli dłużej niż zezwala prawo.

Przez opieszałość ministra Tchórzewskiego w przyjęciu norm na węgiel zdrowie dzieci będzie w dalszym ciągu narażane. To się musi zmienić. Dlatego uruchamiamy specjalny apel do ministra, który może podpisać każdy, kto chce czystszego powietrza dla siebie i swoich bliskich – zapowiedział Józefiak.

Apel do Ministra Energii znajduje się tutaj.

Minister Węgla i Smogu

Walcz z nami o czyste powietrze. Wesprzyj kampanię!