Za nami pełen wyzwań rok, w którym udało się sporo osiągnąć w walce z kryzysem klimatycznym i przyrodniczym. Oto 10 najważniejszych dla nas wydarzeń w mijającym 2021 roku.

1. Wygraliśmy z PGE: koncern zrezygnował z kopalni Złoczew

Po kilku latach działania ramię w ramię z lokalną społecznością odnieśliśmy zwycięstwo! W czerwcu PGE w końcu przyznała, że porzuca plany na potężną kopalnie węgla brunatnego w Złoczewie (woj. łódzkie), która miała przedłużyć działalność elektrowni Bełchatów. Gdyby koncern postawił na swoim, trzy tysiące mieszkańców zostałoby wysiedlonych, a w środku Polski powstałaby dziura, w której zmieściłaby się wieża Eiffla! Do tego do atmosfery trafiłoby kolejne 450 milionów ton dwutlenku węgla. To ponad 40 razy tyle, co w ciągu roku emitują wszystkie samoloty Ryanair! Tak mieszkańcy okolic Złoczewa cieszą się z historycznego zwycięstwa:

2. Wygraliśmy z ZE PAK: koncern musi przestać truć rtęcią

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stanął po stronie zdrowia ludzi, a nie interesów koncernu energetycznego. Stare instalacje w elektrowni Pątnów II przekraczały ustalone limity emisji, więc koncern ZE PAK zgłosił się do władz z wnioskiem o pozwolenie na wyższe emisje i… dostał je! Zaskarżyliśmy tę decyzję, a sąd przyznał nam rację. Czytaj więcej.

3. Ujawniliśmy nielegalne działanie 9 kopalni

We wrześniu ujawniliśmy, że co najmniej 9 śląskich kopalń działa nielegalnie. W ostatnich latach Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało 16 zezwoleń na wydobycie węgla bez wymaganej oceny oddziaływania na środowisko. Zezwolenia te wydawali byli ministrowie środowiska: Henryk Kowalczyk, Michał Woś i Michał Kurtyka. Zdecydowaliśmy się podjąć kroki prawne i domagamy się wstrzymania pozwoleń do czasu uzupełnienia przez właścicieli kopalń dokumentacji o ocenie oddziaływania na środowisko. Wspieramy też mieszkańców obszarów, na których działają kopalnie w tym, by ich głosy zostały uwzględnione przy rozpatrywaniu koncesji. Więcej tutaj

4. Rząd zapowiedział (wreszcie!) wprowadzenie zmian w prawie, które mają ułatwić tworzenie i powiększanie parków narodowych

To dowód na to, że wieloletnia walka licznych organizacji i ruchów przynosi konkretne efekty. Niestety, zapowiedziany w maju postulat do tej pory nie został zrealizowany, a wycinki starych lasów postępują. Pod koniec czerwca przypomnieliśmy, że minęły już dwie dekady, odkąd w Polsce powstał ostatni park narodowy. Stale wspieramy inicjatywy, które walczą o najcenniejsze lasy, na przykład o Puszczę Karpacką w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim. Nasze aktywistki i aktywiści dokumentowali też wycinki prowadzone w miejscu planowanych parków narodowych – Jurajskiego i Białowieskiego (poszerzonego). Domagamy się ochrony co najmniej 15% polskich lasów. Tylko wtedy przyroda będzie mogła rządzić się własnymi prawami.

5. Wspólnie z mieszkańcami protestowaliśmy przeciwko fermom przemysłowym

W latach 2015-2020 podwoiła się w Polsce liczba ferm przemysłowych! Obecnie mamy ponad 1600 megachlewni i megakurników, które są uciążliwe dla mieszkańców, szkodzą lokalnemu rolnictwu, zanieczyszczają środowisko i niszczą przyrodę. W czerwcu wspólnie z mieszkańcami wsi dotkniętych problemem ferm oraz organizacjami zrzeszonymi w koalicji Stop Fermom Przemysłowym zaprotestowaliśmy przed siedzibą ministerstwa środowiska przeciwko złym rozwiązaniom zawartym w projekcie tzw. ustawy odorowej. Protestujący przekazali do ministerstwa swoje uwagi do ustawy. Szef resortu Michał Kurtyka oraz minister rolnictwa otrzymali od nas prezent w postaci perfum L’Odeur de la ferme o zapachu, który codziennie towarzyszy mieszkańcom skazanym na życie tuż obok ogromnych kurników.

6. #PolskaBezWęgla2030 i #StopTurów

Domagaliśmy się zaplanowania odejścia Polski od węgla do 2030 roku i wypracowania zasad sprawiedliwej transformacji regionów uzależnionych od wydobycia i spalania paliw kopalnych. Wiosną protestowaliśmy w kopalni Turów, wręczyliśmy ministrowi Sasinowi prześmiewczą nagrodę “Człowieka Roku”, a premierowi zabawkową koparkę.

7. Wszystkie dla klimatu

Latem zaprosiliśmy blisko 200 osób na obóz aktywistyczny Wszystkie dla klimatu. Część z nich zablokowała później Ministerstwo Aktywów Państwowych razem z aktywistkami i aktywistami Greenpeace. Wspólnie domagaliśmy się od ministra Sasina działań na rzecz odejścia Polski od węgla do 2030 roku.

8. Licznik dla Klimatu

W trakcie szczytu klimatycznego w Glasgow wspólnie z największymi ogólnopolskimi redakcjami zorganizowaliśmy akcję Licznik dla klimatu. Razem zaczęliśmy odliczaliczać czas, jaki pozostał Polsce na podjęcie działań na rzecz klimatu. Wspólnie zaapelowaliśmy do polskiego rządu, aby wypracował plan odejścia od węgla do 2030 roku. To pierwsza w Polsce tak szeroka kampania społeczna w sprawie ochrony klimatu, skupiająca media ogólnopolskie. W akcji wzięły udział redakcje: Onetu, Wirtualnej Polski, Gazety Wyborczej, Gazety.pl, tokfm.pl, Rzeczpospolitej”, rp.pl, krytykipolitycznej.pl oraz Radio Nowy Świat. 

9. Zachęcaliśmy do Tygodnia bez mięsa i Adoptowania Pszczół

Prowadziliśmy nasze kampanie na rzecz zmniejszenia spożycia mięsa oraz ochrony pszczół także w 2021 roku. Tysiące Polek i Polaków podjęło nasze wyzwanie i przez tydzień otrzymywało pyszne wegańskie przepisy od blogera kulinarnego Weganona. Ambasadorami akcji “Tydzień bez mięsa” byli Michał Piróg i Magdalena Popławska. Julia Kamińska patronowała z kolei 9. edycji akcji Adoptuj Pszczołę. W tym roku poruszyliśmy mało popularny, a bardzo ważny temat – ochrony owadów zapylających w lasach. Mało kto wie, że nawet w lesie na dzikie zapylacze czają się śmiertelne niebezpieczeństwa – opryski stosowane w gospodarce leśnej. 

10. Jesteśmy niezależni finansowo

Mimo pandemii i niepewnych czasów Polki i Polacy nadal licznie wspierają nas finansowo, dzięki czemu jesteśmy niezależni w swoich działaniach. Nie przyjmujemy pieniędzy od biznesu, rządów czy Unii Europejskiej, co stanowi fundament naszej niezależności. Nasi nowi darczyńcy i darczynki mogą liczyć teraz na piękny prezent – kalendarz przyrodniczy Greenpeace 2022 (do zdobycia tu!). 


Wrzesień - Kalendarz Greenpeace
Bądź z nami w kolejnych działaniach!

Dołącz do grona fantastycznych osób, które nas regularnie wspierają niewielkimi datkami. W podziękowaniu otrzymasz piękny kalendarz przyrodniczy na rok 2022.

Wspieram!