Sett Junichi og Toru fri!

Pressemelding - 17 februar, 2009
Rettssaken mot de to japanske Greenepace-aktivistene Junichi Satu og Toru Suzuki er nå inne i sin neste fase, en lukket for-høring. Greenpeace markerte dette med en demonstrasjon utenfor den japanske ambassaden i Norge, hvor vi også overrakte et protestbrev.

Greenpeace demonstrerer utenfor den japanske ambassaden og overrekker et protestbrev til ambassadøren

Protestene er rettet mot japanske myndigheter for arrestasjonen av de to Greenpeace-aktivistene 20. juni 2008. Aktivistene er tiltalt for innbrudd og tyveri etter å ha avslørt en korrupsjonsskandale i det japanske hvalfangstprogrammet i Sørishavet, og risikerer opptil 10 års fengsel hvis de blir dømt.

Aktivistene agerte på tips fra tidligere ansatte på fabrikk- og forskningsskipet Nisshin Maru som gikk ut på at hvalkjøtt ble smuglet i land i kasser under påskudd av å være papp og personlige eiendeler. Hvalkjøttet ble siden solgt videre illegalt. Junichi og Toru fjernet én av disse kassene for å bevise den ulovlige handelen.

De to aktivistene har hele tiden vært åpne på det de har gjort. De kontaktet myndighetene for å fortelle hva de var i besittelse av, og overleverte bevismaterialet sammen med annen dokumentasjon om korrupsjonen, til japanske myndigheter.

Dette medførte at de ble arrestert og både deres hjem og Greenpeace-kontoret i Tokyo ble ransaket.

I en verden snudd på hodet blir man arrestert for å bevise ulovligheter; vi vil vise at vi ikke godtar dette!

Les brevet til den japanske ambassaden her
Les mer

Other contacts:

Martin Norman, kampanjeleder Greenpeace. Tlf: +47 958 04 950

Emner