Greenpeacen kuuluisat laivat seilaavat jälleen maailman meriä! Yhdessä tutkijoiden ja meribiologien kanssa henkilöstömme matkaa tutkimaan mertemme haavoittuvimpia kolkkia. Arctic Sunrise -laivamme on juuri nyt Galapagossaarilla keräämässä tutkimusnäyttöä saarten suojelualueen laajentamisen tueksi.
Laivakiertue alkoi Galapagossaarilta ja tulee jatkumaan kuluvan vuoden aikana vielä esimerkiksi Sargassonmerelle ja Saya de Malhan meriniityille Intian valtamerellä. Saamme tiimiltämme viikottain upeita kuvia ja videoita luonnosta ja elämästä laivalla. Halusimme jakaa niistä osan kanssasi. Tule siis mukaan ja kurkista miltä seikkailu Galapagossaarilla ja Arctic Sunrisen kyydissä näyttää!
Laivat ovat liikkeellä, koska mertensuojelua on kiireesti laajennettava. Haluamme yhdessä teidän tukijoiden kanssa vakuuttaa valtioiden päättäjät siitä, että tasan vuosi sitten hyväksytty YK:n mertensuojelusopimus, suurin ympäristösopimus sukupolviin, on pantava pian käytäntöön. Aikaa odotteluun ei enää ole, sillä 30 prosenttia maailman meristä on suojeltava vuoteen 2030 mennessä. Juuri siksi teemme tätä kriittisen tärkeää kartoitustyötä.
Yhdessä voimme tehdä valtamerten suojelualueista vihdoin totta. Tule siis mukaamme seikkailuun ja osoita tukesi työllemme allekirjoittamalla vetoomus:
Olemme tutkimusmatkalla tehdäksemme mertensuojelualueista vihdoin totta. Tule mukaan!
Tule mukaan