© Diana Rey Melo / GreenpeaceLes om noen nylige seire for havene våre. Med disse gode nyhetene ligger 2026 an til å bli et skikkelig godt havår!
1. Store norske sjøområder beskyttes
Regjeringen har vedtatt å verne fire nye sjøområder med et samlet areal på nesten 400 kvadratkilometer: Krossfjorden, Ytre Hardangerfjorden og Dalsfjorden i Vestland fylke, og Kråkvåg og Bjugnfjorden i Trøndelag.
Her finnes sårbar og uerstattelig natur, blant annet korallrev, tareskog og ålegrasenger, som er svært artsrike systemer.
Vi vet at vern virker – det beskytter naturen mot skadelige inngrep og gjør at artene i havet kan blomstre. Dette er derfor fantastiske nyheter for livet i havet!
2. Mer havvern i vente
Fram til nå har det bare vært mulig å opprette havvern nær kysten av Norge. De fire sjøområdene som regjeringen nylig vedtok å verne, er eksempler på det. En fersk havvernlov gjør det mulig å verne enda mer uerstattelig marin natur, i alle norske havområder!
I januar trådte også FNs globale havavtale i kraft. FN-avtalen er et kraftfullt verktøy som kan brukes til å opprette marine verneområder – områder der det blir forbudt med destruktive menneskelige aktiviteter som bunntråling, overfiske, gruvedrift og oljeboring.
Disse nye reglene gjør det altså mulig å verne mer natur til havs, også i områder der det tidligere ikke har eksistert noe lovverk for beskyttelse.
En kartlegging fra Nordlandsforskning viser at nesten tre av fire nordmenn mener myndighetene må gjøre mer for å beskytte havet. For første gang på lenge har politikerne faktisk fått verktøyene som trengs for å gjøre nettopp det.
Greenpeace har kjempet for dette i over 20 år. Vi skal fortsette å jobbe for at disse avtalene faktisk gir reelt vern.
LES OGSÅ: Fire gode nyheter fra starten av 2026
3. Seire i kampen mot gruvedrift på havbunnen
I det siste har vi gjort flere viktige framskritt i det viktige arbeidet for å beskytte dyphavet mot skadelig gruvedrift:
- Et gruveselskap i Aotearoa (maorienes navn på New Zealand) fikk nylig avslag på planene om å framskynde gruvedrift på havbunnen i et viktig område for blåhvaler, pingviner og delfiner.
- I India ble planene om en lisensrunde for gruvedrift på havbunnen skrinlagt på grunn av manglende interesse fra selskaper. Det lønner seg rett og slett ikke å gamble med livet i havet.
- Her hjemme klarte vi før jul å stoppe regjeringens planer om gruvedrift på havbunnen de neste fire årene. Det vil ikke bli gitt noen lisenser for gruvedrift på havbunnen i Arktis, fram til tidligst 2029.
- Noen uker tidligere ble planene om gruvedrift på havbunnen på Cookøyene i Stillehavet stanset fram til 2032. Det skjedde etter press fra lokalsamfunn og Greenpeace Aotearoa.
Selskapene som vil utnytte havbunnen for kortsiktig profitt, møter kraftig motstand!
Neste steg for å sikre at havet beskyttes: en ekspedisjon til Arktis

Arbeidet for å beskytte de vakre havene våre virker. Greenpeace sitt neste store oppdrag er en unik dyphavsekspedisjon i Arktis i mai og juni 2026.
Sammen med verdensledende forskere skal vi utforske dypets underverker og skaffe bevisene vi trenger for å beskytte denne magiske verdenen. Følg med!
Få nyheter, oppdateringer og tips om klima og miljø på e-post. Du kan vente deg oppdateringer fra oss noen ganger i måneden, og kan melde deg av når som helst.
Vær med

