Kuntavaaleihin on enää reilu viikko, ja monessa kunnassa puhuttaa taas se, mistä saadaan ropoja kunnan kassaan. Tiesitkö, että yksi ratkaisu on kasvisruoka? Se on kuntien julkisissa ruokailuissa liharuokaa halvempaa.
Kasvisruoka kannattaa 2025 -selvityksessä laskimme keskiarvotukkuhinnat julkisessa ruokailussa tyypillisesti käytössä oleville proteiineille. Käyttämällä kuntien ruokapalvelujen hankinnoista ja valikoimista saatavilla olevaa julkista dataa, saimme proteiinien keskiarvotukkuhinnoiksi:
- Prosessoitu liha 6,96 €/kg
- Punainen liha 14,83 €/kg
- Valkoinen liha 15,47 €/kg
- Kasviproteiini 5,00 €/kg
Kuten näet, ero lihan ja kasviproteiinin välillä on huima! Myös vuonna 2025 julkaistu Aalto-yliopiston pro gradu-tutkielma osoitti, että kasvis- ja vegaaniruoka tulee Helsingin ruokapalveluille liharuokaa edullisemmaksi.
Todellakin, ruokapalveluissa lihaa ei korvata ainoastaan nyhtökauran kaltaisilla valmistuotteilla, vaan näiden lisäksi käytetään halvempia kuivia kasviproteiineja, kuten suikaleita ja rouheita (hintavertailussa on huomioitu veden lisääminen).
Kunnat voivat siis säästää merkittävän summan kahisevaa korvaamalla osan julkisen ruokailun lihasta kasviproteiinilla, esim. herneellä, härkäpavulla, soijalla tai linsseillä.
Katso kuntalaskuristamme, paljon kuntasi säästäisi.
Näillä rahoilla kuntasi voisi vaikka palkata koulunkäynnin ohjaajia, tukea nuoriso- ja vanhustyötä tai kehittää koulujen ja sairaaloiden ruokailuun monipuolisempia reseptejä kasvisruokailun edistämiseksi.
Alla muutamia laskurista löytyviä esimerkkejä siitä, miten paljon kunnat ja kaupungit voisivat säästää:
Nurmijärvi: säästöä 271 379 €/vuosi
Kokkola: säästöä 288 493 €/vuosi
Pori: säästöä 406 886 €/vuosi
Varkaus: säästöä 89 685 €/vuosi
Vaikuttavia lukuja! Eikä raha ole tietenkään ainoa syy puolittaa lihan hankinnat. Olemme nyt vuoden kampanjoineet ilmastokestävän kasvisruoan puolesta, koska lisäämällä kasvisruokaa kunnat voisivat laskea hiilijalanjälkeään, pienentää luontokatovaikutuksiaan ja tukea palkokasvien viljelijöitä. Kysynnän kasvaessa myös tuotanto kasvaa. Maaseutu voi kyllä tuottaa kaiken kasviproteiinin mitä ihmiset syövät! Jos olisin poliitikko, sanoisin että kyse on tahtotilasta.
Nyt kannattaa äänestää ehdokasta, joka ajaa lihan puolittamista omassa kunnassasi. Näet kaikki sitoutuneet ehdokkaat vaalisivuiltamme.

Ps. Olet ehkä törmännyt somekanavillamme tai vaalitorilla omaa kampanjaansa tekevään Lihapäähän. Älä usko häntä! Hän on tehotuotetun lihan sanansaattaja, ja kaikkea sitä vastaan, jonka puolesta kampanjoimme. Hän haluaa kuntien rahat lihateollisuuden taskuihin, vaikka ne voisi käyttää palveluihin ja terveydelle, ilmastolle sekä taloudelle parempaan kasvisruokaan.
Lihapää on lukuisten kampanjamme saamien, kasvisruokaa vastustavien ja lihateollisuuden viherpesuväitteisiin pohjautuvien somekommenttien ruumiillistuma. Ei anneta Lihapään voittaa. Äänestä siis Puolet parempaa -ehdokasta kuntavaaleissa! Kuuma vinkki helsinkiläisille ja helsingissä vieraileville: Lihapää on tavattavissa taas sunnuntaina 6.4. Hakaniemen Maalaismarkkinoilla.