Är åter i mitt eget hem efter en fin avslutning på resan med Rainbow Warrior III. På lördagsmorgonen kom hon in till Skeppsbron i Stockholm där förväntansfulla redan samlats för att välkomna henne. Fram till kl.18.00 på måndag 21/11 har allmänheten möjlighet att se detta unika skepp.
Det här är alltså mitt sista blogginlägg från min resa med Rainbow Warrior III. Jag har fått så många tankar och funderingar genom detta äventyr att det är svårt att få ner i skrift. Men kan börja med att säga att jag känner en stor tacksamhet just nu för detta äventyr.
I vår tid är det ibland kämpigt att engagera sig för ju mer man börjar gräva desto mer finner man och ibland blir det tungt med vetskapen om att vår girighet varje sekund förgiftar och förstör planeten. Det känns också ibland som att man är väldigt obetydlig, men jag är fullständigt övertygad om att var och en av oss är oerhört viktig för mänskligheten och planetens framtid. Våra dagliga val och hur vi ser på oss själva och planeten har betydelse. Vi är sammanlänkade med naturen. Moder jord ger oss alla liv, vad ger vi tillbaka?
Jag vet när jag ser i min dotters ögon att hon är framtiden och att jag lånar planetens tillgångar från kommande generationer. Jag vet att jag kommer kämpa med min egen girighet, jag vet att jag nog kommer falla då och då men jag vet också att det går att resa sig igen och kämpa på.
Katarinas resa genom Viktoriyas ögon.
Det finns en sägen som berättar om en tid när människan genom sin girighet har förstört och förgiftat jorden. Det är en tid då ”regnbågskrigarna” går samman för att rädda jorden.
Den tiden är NU och tillsammans kan vi verkligen skapa förändring, Rainbow Warrior III är ett exempel på detta. Över hundra tusen givare över hela världen bidrog till skeppets födelse och nu kommer hon segla över hela världen lastad med mod, tro, hopp och kärlek. För en sann krigare känner inte bara styrkan i våldsam energi utan framför allt styrkan i freden, medkänslan och kärleken.
Se
Stories from the Rainbow Warrior: A Cree Prophecy för att höra mer om legenden.
Nu önskar jag Rainbow Warrior III lycka till på den fortsatta färden! Må du färdas länge och väl!
Kärleksfulla hälsningar
Katarina