Co děláme?

1. Zastavujeme staré uhelné elektrárny

V současné době se bude rozhodovat, jaké uhelné elektrárny se budou zavírat a kolik jich bude. Některé uzavírky souvisejí s přísnějšími limity na ochranu ovzduší, některé navrhuje uzavřít Státní energetická koncepce. Uhelné společnosti ale nechtějí své elektrárny jen tak uzavírat a snaží se jim za každou cenu prodloužit životnost. Případně místo toho, aby elektrárny zavíraly, chtějí je prodat firmám, které stále vidí v uhlí budoucnost.  Úplně nejhorší elektrárnou z hlediska emisí skleníkových plynů i konvenčního znečištění jsou Počerady. Zrovna ty by firma ČEZ ráda prodala uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který již nyní provozuje další velkou a v mnoha ohledech zbytečnou elektrárnu Chvaletice.

2. Bráníme rozšiřování dolů

Abychom mohli žít v budoucnosti bez uhlí, musíme ho nejdříve přestat těžit. Přesto se i v progresivní Evropské unii plánuje rozšiřování dolů. V České republice jde především o důl Bílina, kde by se po prolomení územních ekologických limitů mohlo těžit až do roku 2050. Hned za českými hranicemi se pak nachází důl Turów, který krade lidem na české straně vodu.

3. Vysvětlujeme, že uhlí je špatný byznys

Po přijetí Pařížské dohody na omezení skleníkových plynů se mluvilo o tom, že fosilní průmysl jako jeden z hlavních viníků klimatických změn se ocitl na špatné straně historie. Přesto se ukazuje, že do rozvoje fosilního průmyslu jde dodnes stále více peněz než do rozvoje čistých technologií a obnovitelných zdrojů. To by se ale mohlo brzy změnit. Minimálně pro evropské banky a pojišťovny už začíná být uhelný byznys toxický.

Jak se můžeš zapojit

Jedině společně můžeme dosáhnout změny. Přidej se.

Publikace

Poslední nádech: Jak energetické firmy otravují v Evropě vzduch

Listopad 2018

Na evropské uhelné firmy jako RWE, EPH, PGE a ČEZ doplácejí evropské státy a společnosti výrazným způsobem kvůli znečištění ovzduší, a to jak zhoršeným zdravím svých obyvatel, tak miliardami eur…

Energetická [r]evoluce pro Českou republiku

Červen 2012

Energetická [r]evoluce je trvale udržitelná energetická koncepce, která představuje komplexní řešení Greenpeace pro reformu energetiky na celosvětové, kontinentální i národní úrovni. Přináší praktický a podrobně propočítaný plán na snížení světových…