Co děláme?

1. Zastavujeme staré uhelné elektrárny

V současné době se bude rozhodovat, jaké uhelné elektrárny se budou zavírat a kolik jich bude. Některé uzavírky souvisejí s přísnějšími limity na ochranu ovzduší, některé navrhuje uzavřít Státní energetická koncepce. Uhelné společnosti ale nechtějí své elektrárny jen tak uzavírat a snaží se jim za každou cenu prodloužit životnost. Případně místo toho, aby elektrárny zavíraly, chtějí je prodat firmám, které stále vidí v uhlí budoucnost.  Úplně nejhorší elektrárnou z hlediska emisí skleníkových plynů i konvenčního znečištění jsou Počerady. Zrovna ty by firma ČEZ ráda prodala uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který již nyní provozuje další velkou a v mnoha ohledech zbytečnou elektrárnu Chvaletice.

2. Bráníme rozšiřování dolů

Abychom mohli žít v budoucnosti bez uhlí, musíme ho nejdříve přestat těžit. Přesto se i v progresivní Evropské unii plánuje rozšiřování dolů. V České republice jde především o důl Bílina, kde by se po prolomení územních ekologických limitů mohlo těžit až do roku 2050. Hned za českými hranicemi se pak nachází důl Turów, který krade lidem na české straně vodu.

3. Vysvětlujeme, že uhlí je špatný byznys

Po přijetí Pařížské dohody na omezení skleníkových plynů se mluvilo o tom, že fosilní průmysl jako jeden z hlavních viníků klimatických změn se ocitl na špatné straně historie. Přesto se ukazuje, že do rozvoje fosilního průmyslu jde dodnes stále více peněz než do rozvoje čistých technologií a obnovitelných zdrojů. To by se ale mohlo brzy změnit. Minimálně pro evropské banky a pojišťovny už začíná být uhelný byznys toxický.

Jak se můžeš zapojit

Jedině společně můžeme dosáhnout změny. Přidej se.
#KonecDobyFosilní #Ovzduší #ZměnaKlimatu

Zbavme se závislosti na uhlí

Můžeme být zdravější, žít déle a dýchat čistý vzduch.

Jdu do toho
#KonecDobyFosilní #Ovzduší #ZměnaKlimatu

Zastav rozšíření dolu Bílina

Máme poslední možnost zabránit další těžbu uhlí, která s sebou přináší destrukci krajiny a znečištění životního prostředí.

Jdu do toho

Nejnovější články

Tisková analýza

MŽP plošně povolilo uhelným elektrárnám vypouštět o 40 % více rtuti. Nevládní organizace požadují zastavení individuálních výjimek

Napsal/a Greenpeace Česká republika

Ministerstvo životního prostředí vydalo kontroverzní změnu vyhlášky, která uhelným elektrárnám umožňuje odečíst si 40 % z naměřených hodnot toxické rtuti jako “nejistotu měření”, a snáze tak “splnit” limity na ochranu…

Publikace