I dag har den Europeiska domstolen för mänskliga rättigheter beslutat att Norge måste bedöma den globala klimatpåverkan av olja och gas innan nya oljefält öppnas på den norska kontinentalsockeln, detta för att följa Europeiska konventionen om mänskliga rättigheter. Domen fastställer nya, bindande rättsliga skyldigheter som kommer att omforma hur regeringar hanterar utvinning av fossila bränslen.

Nick Cobbing / Greenpeace
Domstolen bekräftade att en fullständig miljökonsekvensbedömning, som tar hänsyn till utsläpp från förbränning av de utvunna bränslena, oavsett var de sker, måste genomföras innan nya oljefält öppnas. Underlåtenhet att göra detta är en kränkning av de mänskliga rättigheterna.
– Detta är ett stort steg framåt. Det är en lättnad att se att domstolen erkänner vad vetenskapen har sagt oss i åratal – att nya olje- och gasfält hotar våra mest grundläggande mänskliga rättigheter. Att kräva att regeringar utvärderar de globala klimatkonsekvenserna av olje- och gasförbränning innan de godkänner nya fossila projekt är sunt förnuft och borde ha gjorts för länge sedan, säger Frode Pleym, chef för Greenpeace Norge
Domen kommer nästan ett decennium efter att Greenpeace Norden och Natur och Ungdom först väckte målet “Folket mot Arktisk olja”, med argumentet att Norges arktiska oljepolitik kränker grundläggande mänskliga rättigheter.
Domen stärker en växande internationell rättslig samsyn om att regeringar måste beakta klimatpåverkan från nya fossilprojekt. Den bygger på nyligen fattade beslut från Internationella domstolen och Storbritanniens högsta domstol, som båda betonade att ny olje- och gasutvinning är oförenlig med de globala klimatmålen.
Dagens utfall bygger vidare på KlimaSeniorinnen-domen från Schweiz 2024 och sänder ett starkt budskap till regeringar världen över om att eran av okontrollerad expansion av fossila bränslen är över. Genom att erkänna att klimatskador är en fråga om mänskliga rättigheter lägger domstolen till ytterligare en viktig byggsten till den växande internationella klimaträttspraxis.
– Domen sätter gränser för hur mycket den norska regeringen kan skada vår framtid. Det är en seger för förnuftet, för vetenskapen och för alla som kämpar för en beboelig planet”, säger Frode Pleym.


