
Eläköön Amazon.
Maailman rikkainta sademetsää tuhotaan pala palalta. Vaadi kanssamme: eläköön Amazon.

NYT V**** RIITTÄÄ!
Ihmisoikeuksia, demokratiaa ja sananvapautta uhataan ympäri maailman. Pienen eliitin ahneus ei voi olla jarru sille muutokselle, jota luonto ja ihmiskunta tarvitsee selvitäkseen. Hiljaisuus hyödyttää ainoastaan alistajaa.

Sodanjulistus ympäristöliikettä vastaan
Öljyjätti Energy Transfer voitti perättömän oikeusjuttunsa: Greenpeace USA sekä Greenpeace International tuomittiin 660 miljoonan dollarin korvauksiin. Tarvitsemme tukeasi enemmän kuin koskaan!
Tärkeimmät aiheemme juuri nyt
Näiden luonnonsuojelu- ja ilmastoasioiden puolesta toimimme juuri nyt Suomessa ja maailmalla.
Lisää aiheita
Asioita, joita voit tehdä planeettamme puolesta jo tänään
Meillä on vain yksi planeetta, joten siitä on pidettävä huolta. Onneksi maailma muuttuu, kun suuri joukko ihmisiä toimii yhdessä. Tule mukaan ja toimi kanssamme.
Käytä ääntäsi
Tavoitteenamme on maapallo, joka ylläpitää elämää sen kaikessa moninaisuudessaan. Kampanjatyömme keskiössä on suojella metsiä ja meriä, sekä ratkaista ilmastokriisi. Tue työtämme ja allekirjoita jokin aktiivisista vetoomuksistamme.
Allekirjoita vetoomusTule lahjoittajaksi
Päätämme nyt, millaisen planeetan jätämme lapsillemme. Säilyttääksemme riippumattomuutemme emme ota vastaan rahaa yrityksiltä tai valtiolta, siksi jokaisella lahjoitetulla eurolla on väliä.
LahjoitaTule vapaaehtoiseksi
Olipa kyseessä sitten banderollien maalaaminen, kokkaaminen, kampanjoitsijoiden auttaminen tutkimustyössä, valokuvaaminen tai veneen ajaminen, vapaaehtoiset ovat toimintamme ytimessä.
Lue lisääTule meille töihin
Onko olemassa työpaikkaa, joka on hyväksi sekä sinulle että ympäristölle? Kyllä! Tarjoamme aivan huikean työyhteisön sekä aidon mahdollisuuden muuttaa maailmaa.
Katso avoimet työpaikatTavoitteenamme on maapallo, joka ylläpitää elämää sen kaikessa moninaisuudessaan. Kampanjatyömme keskiössä on suojella metsiä ja meriä, sekä ratkaista ilmastokriisi. Tue työtämme ja allekirjoita jokin aktiivisista vetoomuksistamme.
Päätämme nyt, millaisen planeetan jätämme lapsillemme. Säilyttääksemme riippumattomuutemme emme ota vastaan rahaa yrityksiltä tai valtiolta, siksi jokaisella lahjoitetulla eurolla on väliä.
Olipa kyseessä sitten banderollien maalaaminen, kokkaaminen, kampanjoitsijoiden auttaminen tutkimustyössä, valokuvaaminen tai veneen ajaminen, vapaaehtoiset ovat toimintamme ytimessä.
Onko olemassa työpaikkaa, joka on hyväksi sekä sinulle että ympäristölle? Kyllä! Tarjoamme aivan huikean työyhteisön sekä aidon mahdollisuuden muuttaa maailmaa.
Viimeisimmät blogit
-
Aloitamme tehovalvonnan: luonnonmetsiä vahtii nyt yli sata vapaaehtoista
Greenpeacen, Metsäliikkeen ja Luontoliiton metsäryhmän tehovalvonta kohdistuu valtion suojelemattomiin luonnonmetsiin. Yli sata vapaaehtoista metsävahtia valvoo luonnonmetsiä hakkuiden varalta. Valvonnan tarkoitus on luonnoltaan korvaamattomien luonnonmetsien turvaaminen.
-
Laittomasti Amazonin alkuperäiskansojen mailla kasvatettua lihaa voinut päätyä Eurooppaan – taustalla maailman suurin lihantuottaja
Lihajätti JBS:n toimitusketjuun on päätynyt naudanlihaa, joka on kasvatettu laittomasti Amazonin sademetsän suojellulla alkuperäiskansojen maalla. Laittomasti kasvatettua lihaa on voinut päätyä myös eurooppalaisten kuluttajien lautasille.
-
Katseet Amazonille – tätä vaadimme päättäjiltä sademetsän pelastamiseksi
Amazonin sademetsä on luonnon mestariteos. Mutta Amazon lähestyy peruuttamatonta romahduspistettä, jonka myötä yli 10 000 lajia uhkaa kuolla sukupuuttoon. Pian koko maailman katse on sademetsässä, kun maailman päättäjät kokoontuvat Amazonille…
Mikä Greenpeace?
Greenpeace on yksi maailman suurimmista riippumattomista ympäristöjärjestöistä. Toimimme ympäristön puolesta yhdessä miljoonien ihmisten kanssa ympäri maailman, mikä tekee työstämme tehokasta ja vaikuttavaa. Työhömme maailmanpelastajina kuulu muun muassa tutkimus- ja vaikuttamistyötä sekä rauhanomaista kansalaistottelemattomuutta, kun tarve niin vaatii.
Lue lisää meistä
Lue lisää viimeisimmistä voitoistamme
Työmme kantaa myös hedelmää, ja iloitsemme niin suurista kuin pienistäkin voitoista ympäristön puolesta. Muutos parempaan on mahdollista, kun meitä luonnon puolustajia on paljon. Lue alta lisää ympäristövoitoistamme!
-
Mihin panostimme yhdessä? Lahjoitusten vaikutus vuonna 2024
Greenpeacea tukee Pohjoismaissa yli 100 000 ympäristönsuojelijaa. Heidän tukensa on vaikuttanut siihen, että uskomattomat elinympäristöt ja lajit ympäri maailmaa ovat pelastuneet hävitykseltä. Sydämellinen kiitos kaikille teille, jotka suojelette rakasta planeettaamme.
-
Kasvisruoasta tuli kuntavaalien hitti – kiitos vapaaehtoisille ja ehdokkaille!
Vaalien alla yhteensä 1125 ehdokasta sitoutui edistämään kasvisruoan lisäämistä omassa kotikunnassaan. Näistä valituksi tuli 281 ehdokasta 71 kunnasta ja lähes kaikista puolueista. Lisäksi varasijalle valittiin 220 ehdokasta. Se on uskomattoman hieno tulos, joten kiitos kaikille sen puolesta toimineille!
-
Voitto! Vuosi lisäaikaa valtion luonnonmetsille – mutta vaara ei ole ohi
Vuosi sitten julistimme Suomeen luonnonmetsähälytyksen. Metsähallitus oli aikeissa hakata yli 20 arvokasta valtion luonnonmetsää. Se ei suostunut perääntymään hakkuista, vaikka metsät oli kartoitettu ja niiden poikkeukselliset luontoarvot olivat tiedossa.