„Грийнпийс“ – България активно работи в посока излизане на страната от въглищната зависимост, в която се намира, и намаляване на въглеродните емисии и емисиите на вредни вещества, отделяни от топлоелектрическите централи (ТЕЦ). Въглищните топлоелектрически централи са най-големият източник на въглероден диоксид (CO2), произведен от човешка дейност, както и на вредни вещества като серен диоксид и живак. Това прави въглищата най-голямата заплаха, пред която климатът, природата и човешкото здраве са изправен днес. Като част от Коалиция за климата – България, ние участваме в разработването на политики и стратегии за защита на климата и справяне с последиците от климатичните промени.
Запознай се с наши доклади, коментари и анализи по темата
-
100 въпроса за либерализацията: Краят на регулирания модел в електроенергетиката
Въпроси и отговори за прехода от регулиран към свободен пазар на електроенергията.
-
Три години по-късно. Руската инвазия в Украйна продължава да се поддържа от бизнеса с изкопаеми горива
Три години от руската война в Украйна. „Грийнпийс“ не спира да подкрепя народа на Украйна и да призовава международната общност да направи повече за освобождаването на страната от руската агресия.
-
Козлодуй 7 и 8. Грешна посока, непосилни разходи и непрозрачни решения към един предизвестен провал
и непрозрачни решения към един предизвестен провал
-
Неутолимата жажда на енергетиката: язовирите, които са винаги пълни
Водата означава живот. Хората разчитаме на водата, за да съществуваме, за да извършваме всяка своя дейност. Затова ни засягат толкова лично картините на пресъхнали реки и пясъчните брегове на полупразни…
Разбери кои са едни от най-разпространените митове, които често се използват от индустрията на изкопаемите горива, за подриване на възобновяемата енергия.
-
МИТ #1: Възобновяемата енергия е прекалено скъпа
В последни години цената на енергията, произведена чрез вятъра и слънцето, спадна драстично.
-
МИТ #2: Възобновяемата енергия е нещо добро, но не е достатъчна
ВЕИ технологията е тук – тя е надеждна и достъпна в повечето държави.
-
МИТ #3: Възобновяемата енергия не може да доставя електричество 24/7
ВЕИ могат да задоволят енергийните ни нужди по безопасен и надежден начин. Когато делът на ВЕИ е малък, балансирането на производството и потреблението се случва като част от общото управление на мрежата.
-
МИТ #4: Разпределителните мрежи не могат да се справят с електричеството, произведено от ВЕИ
Разпределителната мрежа – системата, която свързва електроцентралите с консуматорите – може да понесе големи порции от различни източници на възобновяема енергия, ако е проектирана да го прави.
-
МИТ #5: Възобновяемата енергия вреди на околната среда
Птици и прилепи: Често срещан аргумент против централите за вятърна енергия, е че те избиват птици и прилепи. Ако се направи оценка на околната среда и пътищата за миграция на местните популации на птици преди започване на изграждането обаче, този сценарий бива избегнат изцяло…
-
МИТ #6: „Грийнпийс“ иска да извади от употреба всички въглищни и ядрени електроцентрали още днес
Моделът на енергийната [Р]еволюция на „Грийнпийс“ в основата си се състои в плавна подмяна на сега използваните източници на енергия с възобновяеми такива. Това е план, който се развива в над тридесет държави и региони, с цел намаляване на зависимостта от въглища, петрол, природен газ и ядрена енергетика постепенно, докато се правят все по-големи инвестиции…
-
Мит #7: Мрежата се нуждае от базови мощности, а възобновяемите източници на енергия не могат да я осигурят
Твърдението за т. нар. „базови мощности“, според което енергийните централи трябва да произвеждат електричество 24 часа в денонощието, се използва като оправдание за продължаващата зависимост от въглищни и атомни централи с големи размери. Те са проектирани така, че да работят с пълен капацитет във всеки възможен момент и някои хора вярват, че те са необходими…
-
Мит #8: ВЕИ не могат да се разработят и включат в системата достатъчно бързо или пък да настигат нарастващото потребление
Бързата скорост на растежа в използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) беше неочаквана за почти всеки през последните 15 години, включително и за възприеманите за експерти BP и IEA. Ето какво сочи статистиката:
-
Мит #9: Възобновяемата енергия изисква огромни „нечестни“ субсидии
Всички видове енергия се субсидират – под формата на данъчни кредити, гарантирани цени, научноизследователска и развойна дейност, разходи за извеждане от експлоатация, разходи за почистване и т.н. Най-големи субсидии се плащат за изкопаемите горива, които се подкрепят от правителствата в продължение на десетилетия.
-
Мит #10: Възобновяемата енергия е само за богатите. Въглищата са по-подходящи за доставяне на електричество в бедните страни
Този мит е ключов аргумент на въгледобивната индустрия, но е опроверган от няколко изследвания.
-
Мит #11: ВЕИ вдигат цените на тока
В основата на този мит е фактът, че в държавите, които са първи в подкрепата за употреба на възобновяеми енергийни източници на енергия (Дания, Германия), сметките за ток са по-високи, отколкото в държави, които не използват такива, или в държави, които използват много ядрена енергия (Франция, Финландия, Швеция).
-
Мит #12: Съхранението на енергия в батерии е твърде скъпо, а батериите нямат достатъчен обем
Съхранението на енергия включва различни технологии и подходи, например помпено-акумулиращи централи, системи за съхранение, които използват водород и топлинна енергия.
-
Мит #13: Слънчевите панели са опасни, защото съдържат много токсични материали
Двете най-разпространени фотоволтаични клетъчни технологии – монокристалинни и поликристалинни клетки са конструирани от силикон (стъклото), алуминий (рамката) и мед (електрическите жици) и обикновено не съдържат вградени в себе си тежки метали или други потенциално токсични вещества.
-
Мит #14: Възобновяемата енергия се нуждае от големи площи земя
Причината за този мит често се крие в представата за непокътнати пейзажи, покрити от соларни панели и вятърни турбини. Трябва да променим този образ. Изборът, който стои пред нас, е не между инсталации за възобновяема енергия и девствени планини или плодородни земи.
-
Мит #15: Вятърните турбини унищожават дивата природа
Броят на птиците, умрели заради вятърните турбини, е често повдиган въпрос през годините. Проучвания сочат, че за всеки 10 000 птици, убити в следствие на човешката дейност, по-малко от 1 смърт е причинена от вятърни турбини.
-
Мит #16: Възобновяемата енергия не може да осигури толкова много работни места, колкото индустрията за изкопаеми горива
Според Международната агенция по възобновяема енергия (IRENA) до 2030 г. може да има 24 милиона работни места в световен мащаб в сектора на възобновяемата енергия.
-
Мит #17: Вятърната енергия унищожава местностите и не е полезна за хората
В някои държави възобновяемата енергия все още е нова и относително непозната технология. Разбираемо е да възникват въпроси и притеснения. Понякога тези притеснения развиват собствена инерция…
-
Мит #18: Малките производители на слънчева енергия увеличават разходите на останалите потребители в електромрежата
Това е митът за „муфтаджиите“, според който тези, които са си инсталирали соларни панели муфтят от останалите потребители, чиито разходи се увеличават.
Прочети поредицата ни, посветена на възобновяемата енергия, произведена от хората, за хората
-
Слънчеви истории: Соларна история от Родопите
Или как община Брацигово се превърна в първенец по саниране и инсталиране на системи за ВЕИ
-
Слънчеви истории: От обикновена камина до инсталация за геотермална енергия и соларни панели
Мечтата на Милуш от Брацигово за енергийна независимост
-
Слънчеви истории: Футуристична разходка в настоящето – музеят, който сам произвежда електричество и топлина
На метри от прашните булеварди „Г. М. Димитров“ и „Св. Климент Охридски“, по тесни и криволичещи улички се озоваваме на необичайно място. Сякаш изведнъж се измъкваме от неугледното настояще и…